Pesto to charakterystyczny sos kojarzony przez wiele osób z Włochami. Jest on nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Pesto można obecnie kupić gotowe w sklepie, jednak nikogo nie trzeba przekonywać, że najlepsze jest te, które zrobimy samodzielnie. Jak więc zrobić pesto i z czego można je zrobić?
Tradycyjne pesto, czyli co?
Pesto to sos dodawany najczęściej do makaronów, pochodzi on z Włoch, a dokładniej z Genui. Głównym składnikiem tego sosu jest bazylia, stąd też charakterystyczny zielony kolor. Do pesto dodaje się jeszcze oliwę, parmezan, orzeszki piniowe i sól. Tradycyjny sos przygotowuje się w marmurowych moździerzach. Jest jeszcze pesto sycylijskie, w którego składzie znajdują się suszone pomidory.
W Polsce do pesto dodaje się jeszcze natkę pietruszki. Zresztą pomysłów na ten sos jest wiele i skład można modyfikować. W przepisach na pesto znaleźć można liście szałwii, czosnek, rozmaryn, miętę, migdały, orzechy nerkowca, skórkę z cytryny, cukinię, szpinak, pestki słonecznika, rukolę czy jarmuż. Wszystko zależy więc od naszych upodobań smakowych i tego, z czym chcemy sos zaserwować.
Jak zrobić pesto?
Klasyczne pesto jest bardzo proste w wykonaniu. Najważniejsza w nim jest świeża, aromatyczna bazylia. Do przygotowania pasto najlepiej użyć szatkownicy. Należy wrzucić do niej liście bazylii, kawałek parmezanu, orzeszki pinii i sól. To z kolei trzeba zalać oliwą z oliwek i zblendować na gładką konsystencję. Gotowy sos można przelać do słoiczka i przechowywać go w lodówce przez około tydzień. Można podawać go wyłącznie na zimno lub z ciepłym makaronem.
Pomysły na szybkie pesto nie tylko z bazylii
Wariacje na temat pesto mogą być różne. W Polsce popularne jest pesto z pietruszki. Aby je zrobić, należy do blendera kielichowego dodać pęczek umytej pietruszki, pół szklanki migdałów, ząbek czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek i szczyptę soli. Całość należy mieszać przez kilka minut aż sos będzie gładki. Takie pesto idealnie komponuje się z pełnoziarnistym makaronem.
Hitem, szczególnie w sezonie letnim, jest pesto z cukinii. Przygotowuje się je zupełnie tak samo, jak każdy inny sos tego typu, jednak głównym składnikiem jest cukinia. Należy więc do blendera wrzucić posiekaną cukinię, mniej niż pół szklanki orzechów nerkowca, ząbek czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek i kilka listków świeżego szpinaku.
Zielony sos uzyskamy również z rukoli. Należy przygotować szklankę świeżej rukoli, kawałek parmezanu lub zmielone migdały, ząbek czosnku, pestki słonecznika, szczyptę soli oraz 3 łyżki oliwy z oliwek. Zblendowany sos będzie od razu gotowy do spożycia.
Do czego pasuje pesto?
Pesto najczęściej łączy się z makaronami, serami, sałatami i pieczywem. Niektórzy kucharze decydują się na dodanie tego sosu do zupy minestrone. Pesto może pełnić również rolę farszu. Głównie dla mięs i francuskich ciasteczek. Pesto, niezależnie od tego, z czego zostanie wykonane, będzie dobrze komponowało się również z tradycyjnymi polskimi kopytkami.