Stół okrągły czy prostokątny? Jaki stół do jadani?

Jadalnia z okrągłym stołem

Najczęściej wybieranym stołem do jadalni i salonów jest ten o prostokątnym lub kwadratowym kształcie, choć zdarzają się także i takie bardziej owalne, z zaokrąglonymi bokami. Stoły typowo okrągłe w domach spotyka się rzadziej i najczęściej jak już, pełnią rolę kawowych. Który kształt stołu lepiej sprawdzi się w jadalni? Jakie mają zalety i wady?

Jaki stół wybrać do jadalni?

Stół w jadalni czy też w jakimkolwiek innym pomieszczeniu spełnia bardzo ważną rolę, jest pewnym centrum życia domowego, ponieważ oprócz jadania posiłków często wykonuje się na nim wiele innych czynności. Dlatego też odpowiednie dobranie tego sprzętu do wnętrza ma niemałe znaczenie i uzależnione będzie przede wszystkim od ilości miejsca i od tego, co będzie nam po prostu bardziej odpowiadać. Prostokątny stół może występować w różnych wariacjach, także jeżeli chodzi o materiał, podobnie zresztą stół okrągły kuchenny może mieć drewniany lub szklany blat, a także być rozkładany lub nie (sprawdź ofertę np. na: meblobranie.pl). W obu przypadkach jest w czym wybierać, ale warto przyjrzeć się zarówno zaletom, jak i wadom każdego z nich.

Zalety i wady stołu prostokątnego?

Stoły prostokątne, czy też kwadratowe cieszą się chyba największą popularnością, a ich największą zaletą jest możliwość dopasowania do praktycznie każdego wnętrza, szczególnie tego o nowoczesnym designie. Świetnie sprawdza się także w tych niewielkich pomieszczeniach, zajmuje niewiele miejsca, w razie czego może istnieć opcja jego rozłożenia. Zaletą jest także fakt, że w razie czego da się go po prostu podsunąć pod ścianę lub bo któregoś kąta, by nie przeszkadzał. Zazwyczaj też o wiele wygodniej się przy nim je, szczególnie w przypadku większych rodzin.

Jakie są więc minusy? Ostre kanty mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, fakt, że czasem trzeba pomieścić też więcej osób, co bywa mało komfortowe, ponieważ niektórzy będą zmuszeni siedzieć tuż przy rogu. Może być też utrudniona rozmowa, bo o ile osoby siedzące naprzeciwko siebie nie będą miały problemów, o tyle trudniej będzie to w przypadku przeciwległych końców, lub tuż obok, będzie nieco problematyczne.

Jadalnia ze stołem prostokątnym

Zalety i wady stołu okrągłego?

Stołu okrągłe świetnie sprawdzają się we wnętrzach bardziej tradycyjnych, choć wybierając odpowiednie wykończenia i design można je także dopasować do bardziej nowoczesnych aranżacji. Uważa się też, że są bardziej pojemne niż prostokątne, dodatkowo jest bardziej sprawiedliwy. Siedzące przy nim osoby są równoprawne, o wiele łatwiej przeprowadzać rozmowy oraz ma się łatwiejszy dostęp do tego, co znajduje się ma blacie. Pasuję do dużych przestrzeni, ponieważ wówczas można przy nim usiąść z każdej strony. Kolejnym plusem jest także brak kantów.

Do wad można zaliczyć to, że takie stoły mimo wszystko zajmują więcej miejsca i średnio nadają się do małych przestrzeni. Niestety z powodu kształtu jest też mało ustawny, ponieważ będzie tu konieczność wygospodarowania takiej przestrzeni by był do niego dostęp z każdej strony i nie da się go zbytnio ustawić pod ścianą czy w kącie. Średnio też nadaje się na to, by wykonywać na nim jakiekolwiek inne prace.

Stół okrągły czy prostokątny?

Wybór tak naprawdę będzie zależał od nas i od tego, co bardziej będzie nam pasować, co będzie wygodniejsze i bardziej praktyczne. Nie ma tu jednej najlepszej odpowiedzi, dlatego w pierwszej kolejności należy rozważyć wszystkie plusy i minusy danego rozwiązania, a potem dokonać oceny, co jest lepsze dla nas.

2 Replies to “Stół okrągły czy prostokątny? Jaki stół do jadani?”

  1. Jak dla mnie tylko prostokątny. Okrągłe są piękne, ale mało praktyczne. Trudno na nim zrobić nakrycia, a co dopiero postawić potrawy. U nas jest duży prostokątny, a w dodatku rozkładany.

  2. Myślę, że okrągły stół będzie lepszy, można powiedzieć, że on bardziej sprzyja rozmowie, każdego widać, łatwiej nawiązać kontakt podczas posiłku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *