Warzywa to nieoceniony dodatek do każdego dania. Maja wiele witamin, minerałów oraz walorów smakowych. O tym, jak oraz jak długo należy gotować konkretny ich rodzaj, opowiemy w poniższym artykule.
Ile gotować brokuły?
Brokuły to rodzaj kapusty warzywnej nazywany zielonym kalafiorem lub kapustą szparagową. Zawierają wiele wartości odżywczych, dlatego uważany jest za jedne z najzdrowszych warzyw. Przed ugotowaniem należy je dokładnie umyć i od łodyżki odciąć różyczki. Łodygę można pociąć na mniejsze kawałki i również wykorzystać do ugotowania. Brokuły można gotować na parze lub w wodzie.
Wybierając opcję gotowania w wodzie, należy wziąć niewielki garnek, dodać do wody łyżeczkę soli i odrobinę cukru. Gdy zacznie się delikatnie gotować, wówczas dodajemy do niej różyczki oraz pokrojoną łodygę. Czas gotowania wynosi 7 – 10 minut i uzależniony jest od wielkości wrzuconego warzywa. Miękkość sprawdzamy, wbijając widelec. Odlewamy wodę i hartujemy brokuły, zalewając je zimną wodą i pozostawiając je w niej na ok. 5 minut. Dzięki temu nie stracą zielonego koloru.
Gotując brokuły na parze, wlewamy do garnka ok. 3 litrów wody. Wkładamy do niego specjalny koszyk albo durszlak, na który wykładamy różyczki oraz pokrojoną łodygę. Całość przykrywamy pokrywką i gotujemy przez 10 minut. Po tym czasie sprawdzamy, czy brokuły są już miękkie. W tym wypadku również poddajemy warzywo hartowaniu, zalewając zimną wodą.
Ile gotować szparagi?
Gotowanie szparagów jest odrobinę bardziej problematyczne od brokułów. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na ich wybór. Główki powinny być szczelnie zamknięte, a końcówki wilgotne, całe warzywa zaś miękkie i sprężyste. W zależności od rodzaju wybranych szparagów – zielonych lub białych, inny jest sposób ich gotowania.
Zielone szparagi można gotować w wodzie lub na parze, ale wcześniej, trzeba je umyć i odciąć twarde końcówki. W zasadzie odłamują się one same we właściwym miejscu. Szparagów zielonych nie obieramy. Gotując je na parze, wystarczy 5 minut, natomiast w wodzie 3 minuty. Białe szparagi wymagają obrania ze skóry. W przeciwieństwie do zielonych są bardziej twarde. Odcinamy końcówkę i gotujemy w osolonej wodzie z odrobiną cukru przez 10 – 15 minut.
Do ugotowania szparagów należy wykorzystać wąski i wysoki garnek. Główki powinny znaleźć się nad powierzchnią wody. Można je związać delikatną nitką, dzięki czemu nie rozpadną się w naczyniu oraz pozwoli to na równomierne gotowanie. Muszą znajdować się pod przykryciem. Jeżeli rzadko jadamy szparagi i nie posiadamy do tego stosownego garnka, można do tego wykorzystać rondel. Miękkość sprawdzamy za pomocą widelca. Wielbiciele szparagów dodatkowo po ich ugotowaniu lekko podsmażają je na patelni, co potęguje wydobycie ich smaku.
Ile gotować inne warzywa?
Do ugotowania innych warzyw używamy małej ilości wody, by nie wypłukać ich wartości odżywczych. Wkładamy do osolonej wody i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. W przypadku niektórych rodzajów warzyw nawet nie jest potrzebne gotowanie, wystarczy je jedynie sparzyć wrzątkiem. Świeże warzywa należy gotować kilka lub kilkanaście minut, w zależności od gatunku, rodzaju, stopnia twardości oraz poziomu rozdrobnienia.
Twarde warzywa, takie jak ziemniaki, buraki, marchew czy seler gotujemy najdłużej, bo 20-30 minut. Podobnie jest z bobem i fasolą, które dodatkowo należy wcześniej wymoczyć. Nieco krócej gotujemy kalafior, soczewicę i kapustę, gdyż tu potrzeba 15 – 20 minut. Do ugotowania zielonego groszku natomiast wystarczy kilka minut.
Jak dla mnie to te warzywa są bardzo trudne w ugotowaniu. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że bardzo łatwo je rozgotować. Zazwyczaj jak choć na chwilę odejdę od kuchenki — bankowe, że się rozgotują.
Super ściągawka, zapiszę sobie w zakładkach, żeby mieć zawsze pod ręką, bo nigdy nie wiem ile czasu trzeba gotować warzywa, żeby były dobre i rozgotowuję 🙂