Wino to jeden z popularniejszych trunków wyskokowych. Włosi nie wyobrażają sobie dania bez dodatku wina. Na świecie jest tyle różnych rodzajów win, jednak jak dokładnie wygląda proces powstawania tego produktu alkoholowego i jak można przygotować wino samodzielnie w domu?
Jak powstaje wino?
Proces, który zamienia sok w wino, nazywa się profesjonalnie winifikacją. Każda winnica, jak i region ma swój własny sposób winifikacji, dlatego wina z różnych winiarni tak się od siebie różnią. Na końcowy smak produktu wpływa nie tylko sam owoc, ale także proces. Owoce winogrona są ręcznie zbierane, następnie przechodzą selekcję, tak by do procesu przetwarzania trafiły tylko najlepsze zbiory. W przypadku czerwonych win proces fermentacji jest poprzedzony maceracją, która dopuszcza skórki do wyciśniętego soku, to one powodują piękny szkarłatny kolor trunku. Następnie wino jest fermentowane, po zakończonej fermentacji alkohol się wytłacza i przelewa do innej beczki. Kolejne etapy to: fermentacja jabłkowo-mlekowa, kupażowanie, filtrowanie i dojrzewanie wina.
Jakie akcesoria są potrzebne do domowej produkcji wina?
Do produkcji domowego wina będą potrzebne akcesoria, które ułatwią cały proces. Na sam początek należy zaopatrzyć się w szlachetne drożdże winiarskie, które zagwarantują szybką i skuteczną fermentację owoców. Potrzebny będzie także gąsior wraz z korkiem i rurką fermentacyjną. Przyda się również wężyk do obciągu wina oraz winomierz, który wyliczy stężenie alkoholu w domowym winie.
Z czego można zrobić wino?
Wino można przygotować z wielu składników, najpopularniejsze są jednak owoce ze względu na bogactwo soków. Domową produkcję wina warto uzależnić od sezonowości danych owoców. Latem można przygotować wina z czereśni, truskawek, poziome, moreli, jagód, a nawet z mirabelek. W okresie jesiennym popularne są wina z dzikiej róży, pigwy, śliwek czy ze świeżej żurawiny.
Warto z winem eksperymentować samemu, ta sama ilość owoców może dać różne ilości wina, np. z 10 kilogramów jabłek można otrzymać 5/6 litrów wina, a z jeżyn nawet do 7. Kolejną kwestią jest słodkość, im słodsze owoce, tym lepiej, mniej cukru będzie potrzebne przy wytwarzaniu wina, co przy masowej domowej produkcji może odgrywać dużą rolę, większa ilość cukru wpływa także na czas fermentacji i jej intensywność.
Domowe wino nie tylko z owoców
Domowe wino można wytwarzać również z innych produktów, nie tylko z owoców. Domowe trunki alkoholowe można przyrządzić także z ryżu, dyni, ziemniaków, marchewki z kwiatów mniszka lekarskiego, z czarnego bzu, ale także z płatków dzikiej róży. Najdziwniejszym produktem spożywczym, z którego można wykonać wino, naszym zdaniem są… pieczarki.
Składniki na wino można także ze sobą łączyć w celu uzyskania ciekawych walorów smakowych, można tu wykorzystać cytrusy, suszone owoce, jak rodzynki, ale też bardziej cierpkie w smaku jak aronia. Wszystkie te dodatki sprawią, że domowe wino będzie niepowtarzalne.
Wino z pieczarek? TO PRZECIEŻ BRZMI OKROPNIE…… 🤮
Ja polecam zrobić wino z mirabelek, jest wspaniałe, słodko-kwaśne, idealne, jeśli ktoś lubi takie połączenie 😉 chociaż kwaśne wina to chyba mało komu odpowiadają…