Ile gotować kaszę? Ile gotować pęczak i inne rodzaje kaszy?

Przyrządzona kasza

Na rynku mamy do dyspozycji wiele typów kasz, które charakteryzują się najróżniejszym wyglądem, smakiem i właściwościami odżywczymi. To jeden z popularniejszych dodatków do wielu potraw, jak jednak ją gotować? Ile czasu przyrządza się kaszę w zależności od jej typu?

Jakie są rodzaje kaszy?

Kasza to jadalne nasiona ze zbóż różnego typu. Najczęściej są one w postaci lekko rozdrobionej, albo pozbywa się u nich jedynie łusek. Cechują się dużą zawartością skrobi, dzięki czemu są bogate w witaminy i minerały. Z racji tego, że pozyskuje się je z różnych zbóż, można też wyróżnić wiele typów kasz. Najpopularniejsza jest kasza jęczmienna, ale równie chętnie sięga się także gryczaną, bulgur, jaglaną, orkiszową, kukurydzianą, kaszę mannę, orkiszową i owsianą. Dużo odmian daje całkiem sporo możliwości kulinarnych, trzeba tylko wiedzieć, jak je gotować.

Ile gotować kaszę jęczmienną i pęczak?

Od razu warto zaznaczyć, że kasza pęczak nie jest osobnym typem nasion, ponieważ zaliczana jest ona do kaszy jęczmiennej, podobnie jak perłowa i łamana. Zanim przystąpi się do gotowania, należy opłukać ziarna zimną wodą, by pozbyć się łusek. Wrzuca się je do wrzącej lekko osolonej wody. Drobną kaszę perłową lub łamaną gotuje się mniej więcej 15 – 20 minut, duże ziarna z kolei przez 20 – 30 minut. Chcąc zagotować kaszę pęczak, trzeba się liczyć z czasem oczekiwania nawet 30 – 45 minut.

Ile gotuje się kaszę bulgur?

Kasza bulgur jest równie popularna co kasza jęczmienna, a jej dużą zaletą jest stosunkowo krótki czas przyrządzania. Ziarna się płucze zimną wodą, a następnie wsypuje do wrzącej i lekko osolonej wody. Jeżeli mamy do czynienia z kaszą gruboziarnista, czas gotowania oscyluje około 6 – 8 minut, przy kaszy drobnoziarnistej, trwa to dłużej, mniej więcej 20 minut.

Ile gotuje się kaszę jaglaną?

Kasza jaglana stała się popularna i jest często promowana, zwłaszcza miłośników zdrowego odżywiania i odchudzania. Gotuje się ją w ten sam sposób co poprzednie – płucze, a następnie wrzuca do lekko osolonego wrzątku. Czas gotowania wynosi około 15 – 20 minut, najlepiej na małym ogniu, aby ziarna nie przywarły do dna. Kasza jest gotowa, gdy ziarna wchłoną całą wodę.

Ile gotuje się kaszę gryczaną?

Kasza gryczana cechuje się wyraźnie brązowawą barwą, a sposób jej gotowania jest taki sam jak innych typów ziaren. Jeżeli chodzi o czas, jaki muszą spędzić we wrzątku, wynosi on około 15 minut, na małym ogniu. Oczywiście należy pamiętać, by czas gotowania odliczać od momentu, gdy woda znów się zagotuje po wrzuceniu kaszy. To też istotne jest, by ziarna wchłonęły wodę.

Ile gotuje się kaszę mannę?

Kasza manna to inaczej bardzo drobne i delikatne małe ziarenka. W odróżnieniu od innych produktów, jej nie trzeba płukać przed gotowaniem, za to rozprowadza się ją w zimnej wodzie lub mleku, a następnie całość wsypuje do wrzątku. Ze wszystkich typów kasz, tę gotuje się najkrócej, bowiem wystarczą w zupełności około 2 – 4 minuty. Rzecz jasna czas liczy się od ponownego zagotowania.

Ile gotuje się pozostałe typu kasz?

Kaszę kukurydzianą, podobnie jak manną nie trzeba wcześniej płukać i wrzuca się ją od razu do garnka z zimną wodą. Miesza się ją do czasu zagotowania, a gdy to nastąpi, należy odczekać jeszcze 15 – 20 minut. Kaszę owsianą i orkiszową gotuje się z kolei tak samo, w obu przypadkach nie trzeba jej wcześniej płukać, choć można to zrobić, a następnie wrzuca się do wrzącej i lekko osolonej wody. Czas gotowania wynosi około 20 – 30 minut na małym ogniu.

3 Replies to “Ile gotować kaszę? Ile gotować pęczak i inne rodzaje kaszy?”

  1. Rany, poważnie? To już trzeba w Internecie szukać info o tym, jak ugotować kaszę? 😀 Na opakowaniu nie łaska przeczytać?:D

  2. Nigdy nie lubiłam kaszy, bo wydawała mi się straszną mamałygą, ale wychodzi na to, że po prostu za długo ją gotowałam… będę musiała spróbować według Państwa zaleceń 🙂

  3. To, ile razy ja już tu zaglądałam, żeby się dowiedzieć to jakaś masakra… A wciąż nie umiem spamiętać! Na szczęście wszystko jest w jednym miejscu. Zostawiam więc komentarz wdzięczności. Jak dla mnie bardzo cenne wskazówki. Dzięki nim nie rozgotowuję kaszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *