Co jest potrzebne do uprawy pieczarek?

Pieczarki

Pieczarki to popularne grzyby, które często wykorzystuje się jako dodatek do wielu potraw. Są tanie i smaczne, do tego doskonale komponują się w wieloma różnymi produktami. Można je kupić w każdym sklepie spożywczym, ale warto pomyśleć także o własnej hodowli. Jak się tym zająć i co będzie potrzebne?

Pieczarki – czy warto je uprawiać samemu?

Pieczarki to pożywne i smaczne grzyby, które mają swoje stałe miejsce w każdej kuchni. Z powodzeniem można je dodać do wielu różnych dań, dzięki czemu urozmaicają je. Wykorzystuje się je jako składniki zup, sosów, farszów, zapiekanek, mieszanek warzywnych czy nawet do sałatek. Rośnie ich wiele dziko, ale z powodzeniem da się je także uprawiać w domu, co pozwala mieć nam pod ręką produkty zdrowe. Jak jednak to zrobić?

Co jest potrzebne do uprawiania pieczarek?

Przy uprawie pieczarek tak naprawdę nie jest potrzebnych zbyt wiele rzeczy. Grzyby te są stosunkowo łatwe w hodowli i nie potrzebują nawet specjalnych zabiegów, choć oczywiście przyda się przygotowanie odpowiedniego miejsca. Robiąc to w domu, warto pomyśleć o workach lub skrzyniach, a także zamówić specjalne podłoże do uprawy pieczarek Kania. Najczęściej są one już zaszczepione grzybnią, co znacząco ułatwia sprawę. Pomoże też specjalna okrywa i jednorazowe rękawiczki. W domowych warunkach najczęściej korzysta się z foliowych tuneli. Jeżeli nie wiemy, jak zająć się uprawą pieczarek, instrukcję znajdzie się w sieci, a wiele firm przygotowując gotowe zestawy, także ją dołącza.

Czy uprawa pieczarek jest trudna?

Mogłoby się wydawać, że uprawianie pieczarek jest trudne, w końcu jak odtworzyć odpowiednie warunku we własnym domu? I w jaki sposób w ogóle wziąć grzybnię, by móc je zasadzić i czekać aż wyrosną? Jak się okazuje, każdy może się tym zająć, a na rynku z powodzeniem znajdzie się nawet gotowe zestawy do uprawy pieczarek. Jak zostało wspomniane, nie ma konieczności prowadzenia szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uprawiając grzyby w domu, tak naprawdę możemy robić to przez cały rok. Jedynie o to należy zadbać to odpowiednia temperatura. Z początku pieczarki potrzebują cieplejszego miejsca, powyżej 20 stopni, później należy je przenieść do chłodniejszego, a temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni.

Ile trwa uprawa pieczarek?

Uprawa pieczarek nie jest szczególnie skomplikowana, a grzyby te rosną stosunkowo szybko. Jeżeli postąpimy zgodnie z instrukcją, zastosujemy odpowiednie podłoże i zapewnimy właściwą temperaturę, pierwsze pieczarki możemy otrzymać już po około 3 tygodniach. Taka uprawa ma tę zaletę, iż jednorazowo można dokonywać zbiorów nawet kilka razy. Oczywiście trzeba przy tym właściwie je wykręcać z podłoża, a także pamiętać o tym, by usuwać wszystkie martwe i chore owocniki. Istotne będzie także odpowiednie nawodnienie.

One Reply to “Co jest potrzebne do uprawy pieczarek?”

  1. Ostatnio debatowałyśmy z mamą, co ciekawego można posadzić w tym roku na działce. Chyba mam faworyta. Mam tylko nadzieję, że to naprawdę tak proste jak piszecie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *